Hromnice
Autor: Katarína Galová
Úvodná foto:pexels-pixabay-278823 (1)
Hromnice sviatok svetla a očisty. Toto obdobie patrilo odjakživa k významným medzníkom v roku, kedy prvá polovica zimy je za nami. V tomto časovom období ľudia verili, že magická zimná energia sa stretáva s prvou rannou fázou. V pranostikách a porekadlách sa píše, že sa zima láme. Predlžujú sa dni, a vracia sa svetlo. Ľudia akosi podvedome cítili potrebu „ očistenia“ sa od dlhej zimy, či už sa pomaly chystali s prípravami na jarné práce, alebo sa zameriavali na modlitby, očistenie duše. Na druhej strane sa prepája s obdobím fašiangov, osláv, a hodovania, masiek.
Na Hromnice o krok více. Na Hromnice o hodinu více.
Kelti nazývali toto obdobie Imbolc. Rimania toto obdobie očisty nazvali FEBRUATIO a my sme po nich tento výraz prebrali. Slovania ho nazývali Malý Sečeň, malý preto, lebo je najkratší mesiac v roku a sečeň po svojom prvom januárovom bratovi nazývanom Veľký Sečeň. Možno ste už niekde postrehlli, že napriek faktu, že náš bežný nový rok v kalendári oslavujeme 1.1., ale nový rok v prírodnom cykle, v bežnom roku prihliadajúc na zmeny, ktoré sa dejú, i na tradície dávnych kultúr, sa pripisuje práve až Februáru a Hromniciam.
A prečo sa nazývajú Hromnice?
Slovania pred prijatím kresťanstva v tomto čase slávili slávnosť „Sretenie. Pri stretnutí jari s oslabenou zimou, mohlo 1x hrmieť, kedy sa podľa legiend starodávne leto stretlo so zimou, a vyháňalo jej vplyvy, a okolo sa všetko čistilo. Verili, že, Perún v čase búrky hádzal po oblohe na zem svoje strely – blesky. Hovorilo sa o Paromových strelách, ktoré mohli aj zabiť. Pri prvom zahrmení ľudia pohybovali nábytkom a nádobami v ich príbytkoch, na znak toho, že hrom sa „zobudil“ po zimnom spánku. Na dvore dvíhali vozy a hýbali poľným náradím, pred vrátami zatínali sekery do zeme, ako ochranu pred bleskom. Predmetom, zasiahnutým bleskom, pripisovali Slovania veľkú moc. Stromy, do ktorých udrel blesk (a pri dube sa to vďaka ich hlbokým koreňom, dosahujúcim zlomy a pukliny s vodou, stávalo často), označovali ako posvätné, klaňali sa im, lebo ich pociťovali ako miesta s veľkou a sústredenou živou. Miesta zasiahnuté bleskom ohradzovali plotom alebo obohnali priekopou. No jestvujú aj skutočné oslavy predjarných búrkových dní – Perúnove dni. Obnova týchto sviatkov vždy okolo februárového splnu spája jazyčníkov, ktorí sa schádzajú z celej krajiny na niektorom obradnom mieste a jeden až dva dni slávia. Jeden deň vždy v lese pri ohni a speve, niekedy prírodných obradoch, druhý deň v miestnosti od obeda, až do takmer rána. Tieto oslavy sa spájajú s návštevou posvätných miest a lesov, obetami Bohu Perúnovi, bubnovaním na duby, bubny, streľbou s lukov, spievaním piesní, hrou na staré slovenské nástroje a bujarými oslavami.
Je to presne čas, kedy uplynulo 40 dní od narodenia Ježiša od Vianoc. Vtedy Simeon vzal dieťa do rúk a jeho oči uvideli Spasiteľa, a preto slovami oslavoval, velebil Boha i svetlo na osvietenie národov a slávu ľudu izraelského. Preto sa v kostoloch posväcujú sviečky, ako symboly svetla.
Hromničná modlitba:
Pane, ďakujeme Ti za svetlo, ktoré vnášaš do našich domácností i našich duší. Pokorne Ťa prosíme, očisti naše vnútro, náš priestor a dovoľ nám prijať sviežosť a pravdivosť do nášho každodenného života. Prosíme Ťa o ochranu, požehnanie do nadchádzajúceho nového roka, ktorý sa prebúdza. Zo srdca Ti ďakujeme za očistu sveta, hojnosť, ochranu a mier v našom spoločenstve. Amen
Numerológia:
Tento rok sú Hromnice a ich energie o to intenzívnejšie, že máme výnimočný dátum i z numerologického hľadiska: 2.2.2022.
Samé 2jky, 2+0+2+2 = 6.
2jková vibrácia znamená zásadné obdobie zmeny. Prvá hmatateľná zmena roku. 2jka znamená otvorenosť srdca. Priniesť lásku do každej situácie, do každej aktivity, do každej reakcie. 6tka – čo je veľmi pozoruhodné, vzniká súčtom i súčinom dvojek. Vibrácia čísla 6 znamená v numerológii rodinu, lásku, harmóniu. Význam čísla 6 môžeme prirovnať aj k dokonalej harmónii a symetrii okna včelieho plastu. (Opäť tematika plastov a vosku, ktorý spomeniem neskôr v časti o výrobe sviečok.) Energie a produkty zeme pri obnove, vysielaní sveta sú tak poprepájané. Význam včelieho plástu môže v realite nadobudnúť dva silné významy a to, že včelám plást ako taký poskytuje istú mieru hojnosti, kedy je plný sladkého medu po usilovnej práci, a na druhej strane si včely vedia brániť svoje plasty i samotnú kráľovnú bojovným postojom, svojím žihadlom odhodlane a nebojácne.
Tento rok je o to zaujímavejší, že na nás pôsobí v jeden deň prepojenie číselnej numerológie, Novolunie, a ešte i nový rok v čínskom horoskope. Nie je to však len týchto alternatívach. To, že aj naši predkovia vnímali všetky zmeny, potrebu očisty a prírodné vplyvy, ste sa už v predošlých riadkoch dočítali. Posolstvo a vplyv čísiel tým pádom odkazuje, aby sme veci zmenili priamo u seba, začali veci vnímať srdcom, zakomponovali to do našich rozhodnutí, reakcií. Očistiť domácnosti, priestor, chalupy, záhrady, kde žijeme, od nadbytočných vecí, dlhej zimy a pripravili sa na nadchádzajúce zmeny a nový prírodný cyklus.
Zvyky a tradície:
Najznámejšou tradíciou boli hromničné sviečky vychádzajúcou z kresťanstva. Posvätené sviečky sa doma zapaľovali a vkladali do okien, aby chránili pred búrkami, silnými bleskami a hromami. Predstavovali ochranu obydlia, úrody, ale aj ľudí uviaznutých v búrke. Výrobe sviečok sa v minulosti venovalo viacero profesií poprepájaných s remeslami medovnikárov, mydlárov, voštinárov, brtníkov a výrobcami sviečok. Voštinári vykupovali odtečené sviečky, staré obradové predmety, včelie plásty voštiny, z ktorých potom následne domácou výrobou získavali vosk. Na drevenom kolese upevnenom na konštrukcii, ktorá bola rotačná, na háčiky povešali knôty a na ne nalievali vosk. Potom sviečky formovali šúlaním. Remeselníci sa venovali výrobe sviečok v rámci rôznych druhov remesiel prepojených s prácou s voskom.
I dnes niektoré šikovné kreatívne dielničky vyrábajú bio sviečky z prírodných materiálov a nájdete medzi nimi i Hromničky - hromničné sviece.
Ak na Hromnice zo striech tečie, zima sa dlho povlečie.
Ak na Hromnice sneh a vietor duje, to skorý príchod jari zvestuje.
Nesmelo sa v tento deň pracovať – na čom na Hromnice pracujete, to cez rok hrom zabije. Ženy nemali chytať ihlu, aby nepritiahla ostrým hrotom hromy-blesky. Drevorubači zase nemohli rúbať drevo. Z Hromničiek posvätených na omši, si gazdiné nakvapkali i do modlitebných knižiek a doma zoškrabkali do semiačok ľanu pripravených na siatie, ako ochranu úrody pred spomínanými búrkami. Hromničky sa zapaľovali aj pri chorobe, lebo kde je svetlo, tam je i zdravie. Avšak aj pri úmrtí, aby sa umierajúcim ľahšie odchádzalo na druhý svet.
Ľudia sa v zvykoch zameriavali hlavne na ľan a konope. Rovnako sa gazdiná mala po ľade šmýkať, či sánkovať, aby ľan a konope dlhé boli. Dĺžku ľanu, či konope odhadovali a veštili i podľa dĺžky cencúľov. Gazdiné varili šúľance, aby si tak šúľaním dlhých kúskov privolali, aby v ten nový rok bolo i konope dlhé. Šúľance sa jedávali s tvarohom, aby bolo plátno snehobiele.
„Vtedy deti vyskakujú, keď halušky v hrnci čujú.
Ešte lepšie, keď rezance, do povaly, keď šúľance. „
Recept na pravé slovenské šúľance:
Potrebujeme:
700g varených zemiakov v šupke
300g hrubej múky
1 vajce, štipka soli
Uvarené, očistené zemiaky nastrúhame na jemnom strúhadle, spracujeme s múkou a vajíčkom do bochníčku. Následne na pomúčenej doske vytvarujeme valce a z nich menšie kúsky, ktoré šúľame medzi prstami. Hádžeme do vriacej vody so štipkou soli, vyberáme až keď šúľance samé vyplávajú na povrch. Scedíme a zalejeme roztopeným maslom. Zmiešame s tvarohom a trochou cukru, bay sme dodržali hromničné tradície. Na Slovensku však máme asi ešte radšej makové.
Aké rituály môžeme robiť počas Hromníc?
Stíšiť sa, prečistiť svoje domácnosti, chaty, chalupy, vykonať duchovné rituály plné vďaky, modlitieb a očisty priestoru u ducha.
Prečistenie môžete vykonať aj tým, že si pôjdete nabrať prameňovú vodu, ktorú si priveziete, a budete ju nielen piť, ale použijete ju v domácnosti.
Vyčistite všetky krby, piecky, kozuby.. a zapáľte čistý nový oheň, presvetlite si byt horiacimi sviečkami. Soľné sviečky Vám pomôžu rovnako prečistiť i vzduch.
Prevoňajte si priestor vonnými prírodnými sviečkami, silicami, difúzermi.
Môžete si priamo v tento deň vyrobiť vlastnú sviečku a vložte do nej svoje prosby o ochranu rodiny, domova, a vzťahov.
Povymetajte všetky kúty a rohy, odstráňte pavučiny.
Otvorte si okná dokorán a prevzdušnite Vaše domovy, chaty, chalupy, vidiecke domy.
Kto má čas i odvahu, nech si nachystá si do svojej záhradky semienka ľanu, jar tu bude čoskoro.
Zdroj: www.skolahroupredospelakov.sk
Hromnice Slovenské zvyky a tradície (webnode.sk)
Rok na Slovensku
Slovania: Hromnice (sivivlci.blogspot.com)
Korzar.sme.sk- sviecka-je-symbol-vecneho-svetla-ktore-svieti-dusiam-veriacich