Florárium
#Novinka #Flóra #Kreativita 25-02-2021

Florárium

Autor: Katarína Galová

Fotografie: Katarína Galová

Florárium, alebo tzv. kvetinárium sa čoraz viac teší obľube i v našich domácnostiach. Je to v podstate malý rastlinný svet, drobný ekosystém vytvorený v sklených nádobách, milujúci teplo a svetlo. Rastlinný mikrosystém. Vo vnútri vybratých nádob si rastlinky vytvoria svoju vlastnú stabilnú mikroklímu a vlhkosť. Teraz je vhodný čas, kým nám ešte celkom jar neprepukla, a nevenujeme sa ešte naším veľkým záhradám. Ja Vám prinášam malý návod, ako si tento malý zelený ekosystém vytvoriť priamo doma.

Materiál

Potrebujete malé náčinie - pinzetu, malé štetce, čajovú lyžičku, alebo minináradie do záhrady a špajdlu. Materiál nemusíme ani kupovať. Stačí, ak vybehneme do prírody, alebo do záhradky, nájdeme pár okruhliakov, štrk, piesok, kôru zo stromov, prípadne mach a skalničky. Ja sama som zvolila naozaj všetko, čo som našla v prírode, alebo som mala doma. Počas lockdownov je veľa obchodov vo viacerých regiónoch zatvorených, tak pri prechádzkach prírodou, môžete spojiť príjemné s kreatívnym. Sukulenty boli jediným prvkom, ktorý som si zaobstarala z obchodu. Z pivnice Vám postačia veľké zaváraninové poháre. Môžete použiť kamienky, hlinu určenú podľa druhu rastlín, rašelinu, piesok, dekoratívny, alebo naturálny štrk, kôru zo stromov, alebo konáriky. Ak práve ste niekde na chalupe, máte aktivitu na sobotu, či nedeľu vymyslenú.

Vhodné nádoby

Najvhodnejšími nádobami sú akékoľvek sklené nádoby, ktoré máme v pivniciach, špajzách. Zrecyklovať môžeme rôzne sklené nádoby od kávy, poháriky z vypálených sviečok, zaváraninové poháre, dózy na potraviny s uzatvárateľným poklopom, staré poháre, napríklad aj veľký koňakový . Môžete ich vytvoriť aj v malých fľaštičkách, alebo čajových sklenených konviciach, priesvitných šálkach, guľatých vysiacich nádobách. V obchodoch určite nájdete rôzne dizajnérske kúsky, akvária guľaté, hranaté, či dokonca i nepravidelné vhodné na inštaláciu tejto rastlinnej krajinky. Dokonca aj v žiarovkách! Dostanete ich kúpiť ako letné osvetlenia v podobe, tvare žiaroviek. Miesto svetielok, môžete naplniť sklené nádoby mini sukulentami. Sklenené demižóny sú veľmi atraktívne aj pre prostredie chalupy, no práca a inštalácia do týchto nádob je veľmi náročná a vyžaduje veľkú trpezlivosť, dlhé pinzety a špajdle.

Vhodné rastliny

Sukulenty, mach, skalničky, mini orchidey, kaktusy, epifyty, malé paprade, alebo dokonca malé mini bonsaje, alebo mäsožravé rastliny. Vyberajte rastlinky, ktoré pomaly rastú. Tropické rastlinky potrebujú veľa vlahy a uzatvorené nádoby, naopak sukulentné milujú viac kamenisto piesočnaté suchšie podložie a otvorené nádoby.

Postup

  1. Nádoba, ktorú idete použiť musí byť dokonale čistá a suchá.
  2. Používajte malú lyžičku, lopatku na nasypávanie hliny a kameňov.
  3. Prvá drenážna vrstva pozostáva zo stredne veľkých kameňov, alebo štrku.
  4. Druhou vrstvou môže byť ešte zmes piesku a štrku, ale kto nemá, môže ju vynechať.
  5. Ak by ste chceli jednotlivé vrstvy viditeľne oddeliť, použite kúsok netkanej textílie medzi jednotlivé poschodia.
  6. Teraz nasleduje potrebný substrát, hlina podľa druhu zvolených rastlín.
  7. V tomto kroku treba rozložiť a poukladať rastlinky, tak aby mali miesto pre budúci rast, ale spoločne sa dopĺňali.
  8. Používajte pinzetu na ukladanie jednotlivých prvkov a štetec na ometanie nečistôt a zvyškov substrátov.
  9. Jemne lyžičkou pridávajte hlinu na prekrytie koreňov. Pomocným nástrojom postláčajte zeminu.
  10. Teraz môžete prekryť jednotlivé časti machom. Pinzeta Vám opäť veľmi pomôže trafiť tie správne miesta.
  11. Na dekoráciu v poslednej fáze vyberte zvláštne kúsky kôry, kamene s dierou, kúsky tehly, alebo i mušle, kúsky koralov. Poukladajte ich do nádoby.
  12. Jemne navlhčite.

Umiestnenie a starostlivosť.

Dôležité je i umiestnenie, aby floráriá z každej strany mali svetlo, a aby ste ich mohli i Vy sledovať, ako rastú a vyvíjajú sa. Môžete ich vystaviť na okno, na poličku, povesiť na stenu, položiť na kúsok dreva, ktoré ste našli v lese, alebo pri vode ako naplaveninu.

Kto by to chcel brať úplne profesionálne, môže s teplomerom na meranie vlhkosti sledovať dané prostredie. Prostredie a steny terária by mali byť čisté a s prúdením vzduchu. Aj pri umiestňovaní jednotlivých vrstiev to robte veľmi opatrne, alebo pinzetou. Mali by ste v ňom udržovať vlhkosť a čo najstálejšiu teplotu. Para, ktorá sa zrazí na stenách a strope terária skondenzuje na vodu, a opäť spadne, stečie na rastlinky a tým ich udržuje vlhké. Polievať a zvlhčovať ich môžete prostredníctvom zvlhčovača a to najmä tropické rastliny a orchidey. Zalievať malou čajovou lyžičkou zase sukulenty.

Pôsobivé malé krajinky, záhradky so skleneným oplotením, tropické miniteráriá, lesné cestičky sa tešia veľkej popularite a na sociálnych sieťach nájdete nespočetné množstvo inšpirácií na ich tvorbu. Deti si takto môžu v rámci vlastnej fantázie vytvoriť svoje rozprávkové mikrosvety s postavičkami víl, či svojich obľúbených panáčikov. Moja staršia dcérka sa tiež tak nadchla, že si vyrobila do uzatvárateľnej potravinovej nádoby svoju krajinku podobnú mojej. Fotku nájdete vo fotogalérii.

Floráriá, kvetináriá, záhradné miniteráriá, ako koľvek ich nazvete, budú rozhodne aj originálnym darčekom pre priateľov a rodinu. Nápad a realizácia je úplne na Vašej kreativite. Viete si ich prispôsobiť aj ročným obdobiam prepojiť doplnkami s obdobím Vianoc, Adventu, Veľkej noci, či jesene. Ak naozaj nemáte na túto činnosť čas, a ani chuť, niekoľko slovenských webových stránok ponúka už vyrobené hotové kúsky florárií v rôznych prevedeniach. Florárium si dokáže však vyrobiť naozaj každý. Na záver Vám prikladám ešte pár inšpirácií z internetu.

Máte už jedno doma, alebo som Vás inšpirovala k tomu, že si jedno vyrobíte? Pošlite mi svoje výtvory, určite ich budem zdieľať medzi ostatnými v príbehoch na Instagrame.

O pestovaní a záhradkárstve sa dočítaš i tu:

Spoznaj so mnou i iných tvorivých ľudí a ich zručnosti: