Nádchovník
#Novinka #Záhrada #Flóra 22-10-2021

Nádchovník

Autor: Katarína Galová

Fotografie Katrína Galová

Poznáte nádchovník? Máte ho doma a viete ako ho využiť na maximum? Ak nie, tak najvyšší čas si ho zaobstarať a mať ho doma pre každý prípad. Poproste známych, nech Vám darujú jeden výhonok, lístok a rozmnožíte si ho do pár dní, pretože veľmi rýchlo rastie do výšky. Môžete uštipnúť jeho špičku a tak umožniť rast z bočných výhonkov. Krásne sa rozkonári do šírky. Ak nemáte nikoho v okolí, verím, že na súčasných darovacích bazároch vo Vašom meste, či už online, alebo priamo na swape rastlín, nájdete aj tento malý poklad.

Nádchovník má viacero mien a ľudia ho volajú i Rýmovník, alebo Molica. Inak je známy i ako Plektrantus, Španielsky tymian, Kubánske oregano, Mexický, či Grécky eukalyptus. Je z čelade hluchavkovitých. Pochádza pôvodom z Austrálie, Ázie, či istých oblastí Afriky, pretože má rád teplo a u nás by vo vonkajších podmienkach neprezimoval. V tamojších krajinách rastie ako krík a je svojím vzrastom viacmenej poliehavý. Jeho listy sú zúbkované, pokryté jemnými chĺpkami a majú charakteristickú vôňu. Existuje viac ako 350 druhov, ale ja Vám tu popíšem u nás známy druh Plectranthus argentatus.

Využitie:

Táto na pohľad jednoduchá rastlinka vie naozaj pomôcť pri chorobách spojených s nádchou. Keď pošúchate prstami jeho listy, uvoľní svoju intenzívne charakteristickú vôňu, ktorá pripomína zmes mäty a medovky. Listy obsahujú silice – éterické oleje. Môžete k týmto listom privoniavať, alebo ak ste nachladnutí, tak danú rastlinku si dajte do tej miestnosti, kde sa nachádzate a liečite. Bude Vám čistiť a prevoniavať vzduch.

Ak dáte detičkám necháte pošúchať listy medzi prstami, môžu si k nim potom privoniavať a liečiť si svoje nošteky. Ak si utrhnete priamo jeden lístok, môžete si ním vytierať nosnú sliznicu a tým ju upokojiť, a pomôcť preliečeniu nádchy.

Jeden, alebo dva listy môžete umiestniť na radiátor. Dá sa však lístok nalámať na drobno a dať do misky s vodou a položiť rovnako na vyhrievanie v byte. Silice sa tak budú uvoľňovať do priestoru. Výborné nielen pre astmatikov!

Čaj si pripravíte zaliatím nalámaného lístka do hrnčeka. Čaj sa dá užívať vnútorne na upokojonie tráviacich ťažkostí a zažívacieho traktu. Pôsobí jemne močopudne. Je skvelým pomocníkom pri vykašliavaní. Znižuje cholesterol, vysoký tlak i horúčku. Uľavuje pri menštruačných bolestiach. Možno ho však použiť i na vonkajšie použitie, kedy si môžete potierať drobné ranky a jazvičky. Čistí pleť a akné.

Tinktúru si pripravíte z cca 15-20 lístkov nádchovníka a pól litra alkoholu. Lúhujte asi 1 mesiac na tmavom mieste, v špajzách, či komorách s občasným premiešaním. Tinktúru si môžete kvapkať po 15 kvapkách do čaju, alebo si môžete ňou potierať hrdlo, oblasť nosa, jemne hrudník, ale nie priamo pri srdci. Deťom môžete potierať aj päty pred spaním. Rany a jazvičky tiež môžeme potierať touto tinktúrou. Jemnými masážami, vtieraním tinktúry do pokožky spôsobíte uvoľnenie. Je výborná i pri naparovaní dýchajúcich ciest.

Obklady môžete pripraviť s čajového výluhu, alebo zo zmesi s tinktúrou s nádchovníka a tak zmierniť bolesti, zápaly a opuchy, aj bolesti pri reume.

Sirup si pripravíte s cca asi 30-35 lístkov nádchovníka, 3 ks citróna, kila cukru a litra vody. Citrón môžete nahradiť aj inými citrusmi ako pomaranč, alebo limetka. Ak máte bio plody, kľudne ich nakrájajte na drobné kúsky aj kôrou. Citrusy a lístky zalejte vriacou vodou, vytvorte tak výluh a zaťažte na 24 hodín. Potom nálev prelisujte, a pridajte cukor a povarte do konzistencie sirupu. Varte aspoň 2 hodiny a následne prelejte do sterilizovaných fliaš. Dbajte na čistotu, tak ako pri bazovom sirupe. Môžete si sním ochutiť čaj, alebo limonády.

Rýchlejším variantom prípravy sirupu z nádchovníka je vrstvenie lístkov, plátkov citróna s kožou a cukru podobne, ako keď sa pripravuje sirup zo smrekových výhonkov. Takto navrstvený pohár uzatvorte a nechajte na svetle lúhovať približne 2 týždne. Prelisujte a používajte ako jeho varenú verziu.

Masť vyrobíte zmiešaním bravčovej masti a nádchovníkových lístkov, ktoré spoločne necháte odstáť, na druhý deň povaríte cca 2-3 hodiny. Precedenú zmes môžete naliať do nádobiek na mastičky. Potierajte drobné ranky, popáleniny, alebo uštipnutia hmyzom. Podobne ako s tinktúrou, môžete potierať slychy, čelo, hrdlo, chrbát, či chodidlá.

Kúpeľ z nádchovníka Vám uľaví pri ťažkostiach s dýchaním pri nádche, uvoľňuje nielen nos, ale aj telo. Pôsobí harmonizujúco a relaxačne.

Sprej do nosa, asi nie je tak bežný a nie každý si ho je ochotný a odvážny pripraviť. Nie je to však žiadna veda. Pár lístkov rozdrvíte v mažiariku s čajovou lyžičkou morskej soli. Zalejete cca 1 litrom horúcej vody. Po 10 minútovom vylúhovaní, môžete precedený výluh nadávkovať do sprejových rozprašovačov do nosa. Tieto prírodné kvapky uskladňujte v chladničke.

Má repelentné účinky. Okrem toho odháňa hmyz, mole a komáre. Preto, ak máte altánky, v lete si umiestnite tento malý odpudzovač do blízkosti, kde sedíte a trávite voľný čas. Rovnako si viete vyrobiť repelentné sviečky v kombinácii s mätou. Ak máte na niektorých rastlinkách molice, umiestnite pri ne nádchovník. Jeho vôňa ich odpudzuje. Repelentný svietnik si viete vyrobiť aj sami. Do širšieho pohára vložíme nakrájané limetky, citróny, vyložíte pohár listami nádchovníka, ale môžete pridať i rozmarín, či tymian. Kvapnite do pohára pár kvapiek z tinktúry z nádchovníka. Naplňte pohár vodou a vložte dnu plávajúci sviečku. Danú sklennú nádobu, svietni, či poháč po vychladnutí môžete umiestniť na radiátor, kde sa bude odparovať a vzduch naplní jeho vôňou.

Neverili by ste, ale dá sa použiť i v kuchyni na dochutenie pri varení ryže, alebo pri pečení diviny, mäsa, alebo na pri príprave šalátov. Puužíva sa ako náhrada za šalviu, prejeho podobnú chuť.

Ak by ste ho chceli sušiť, je to zdĺhavejší proces, pretože jeho listy obsahujú veľa dužiny, vody. Môžete ich však zamraziť a použiť v prípade potreby. Najvhodnejšie je ho však použiť čerstvý.

Rozmnožuje sa veľmi jednoducho, odrezkami, ktoré môžete zakoreniť vo vode a zasadiť, alebo rovno čerstvý odrezok môžete strčiť priamo do substrátu. Veľmi rýchlo zakorení a rozrastá sa. Nemá rád veľmi vlhkú zálievku. Cez leto ho môžete umiestniť do polotieňa, má rád slnko, ale nie príliš veľké spaľujúce horúčavy. V zimných mesiacoch ho treba zase schovať do obytného priestoru, kde má stálu teplotu. Zatiaľ čo u nás ho pestujeme v našich podmienkach ako bytovú rastlinku v kvetináči, v teplejších krajinách rastie ako záhradný krík plný bledomodrých až fialkastých kvetov.

Nádchovník je nenápadným svojím vzhľadom, avšak jeho účinky pri prevencii sú oveľa pôsobivejšie. Ak ho nemáte, rozhodne si ho zaobstarajte a skúste si pripraviť aspoň zo pár z mojich tipov.

Blogy zo záhrady o kvetoch, bylinkách a rastlinách nájdeš aj tu:

Blogy s eko tematikou: